20 Haziran 2024 Perşembe

DGC’DEN VEKİLLERE MEKTUP

20 Mayıs 2024
DGC’DEN VEKİLLERE MEKTUP

Kamudaki tasarruf tedbirleri yerel medyaya büyük darbe vurdu. Ekonomik sıkıntı yaşayan kuruluşların önemli bölümünün kapanabileceği kaydedildi.

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı, 13 Mayıs 2024 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi”nin yerel basını yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını belirtti. Boyacı, “Bu paket, yerel basının gelirlerinde büyük kesintilere yol açacak düzenlemeleri içeriyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının yerel gazetelere ilan ve reklam vermesi yasaklanacak, günlük gazete alımları durdurulacak. Bu düzenlemeler, zaten ekonomik sıkıntılarla boğuşan yerel basın kuruluşlarını daha da zor durumda bırakacak,” dedi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE ARTAN MALİYETLER

Pandemi sürecinde döviz kurlarındaki artış nedeniyle kâğıt, kalıp ve mürekkep gibi temel gazete malzemelerinin fiyatlarının yükseldiğini ifade eden Boyacı, “Dolar bazında maliyetler yüzde 50 oranında arttı ve genel giderlerle asgari ücretteki yükseliş de bu durumu ağırlaştırdı. Bu ekonomik şartlarda birçok yerel medya kuruluşu kapanma noktasına geldi,” dedi.

Yerel Basının Can Suyu Kesiliyor

Boyacı, yerel basının tek gelir kaynağının abone satışları, reklamlar ve Basın İlan Kurumu aracılığıyla alınan resmi ilanlar olduğunu belirtti. “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ndeki düzenlemeler, yerel basının adeta can suyunu kesecek uygulamalardır,” diyen Boyacı, bu durumun demokrasilerin gelişimine katkıda bulunan ve halkın özgür haber alma hakkı doğrultusunda kamusal görev üstlenen yerel basının yok olmasına neden olacağını vurguladı.

DESTEK ÇAĞRISI
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun ortak çağrısını Denizli milletvekillerine ileten Boyacı, yerel basının yaşatılması için Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ndeki olumsuz uygulamaların iptal edilmesi gerektiğini belirtti. “Demokrasilerin gelişimine katkıda bulunan yerel basının yaşatılması için desteğinizi bekliyoruz. Halkımızın özgür haber alma hakkını korumak için birlikte çalışmalıyız,” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN